Lääke

ASPIRIN ZIPP 500 mg rakeet (annospussi)10 kpl

Aspirin Zipp sisältää vaikuttavana aineena asetyylisalisyylihappoa. Sitä käytetään särky- ja kuumelääkkeenä.

Vaikuttava aine:
ASETYYLISALISYYLIHAPPO
Pakkauskoko:
10 kpl
Markkinoija:
Bayer Oy, Consumer Care
Tuotetta on varastossa. Toimitusaika 1-2 arkipäivää.
4,74 €

Aspirin Zipp sisältää vaikuttavana aineena asetyylisalisyylihappoa. Sitä käytetään särky- ja kuumelääkkeenä. Vilustumistaudeissa sitä käytetään lievittämään päänsärkyä ja kuumetta. Aspirin Zipp rakeita voidaan myös käyttää kuukautiskipujen ja reumasairauksien hoitoon. Pienempinä annoksina lääke vaikuttaa myös veren hyytymiseen.

  • Aikuiset 1 - 2 annospussillista (500 mg - 1000 mg) 4 - 8 tunnin välein
  • Enimmäisannosta 8 annospussia (4 grammaa) vuorokaudessa ei saa ylittää
  • Yli 12-vuotiaat lapset: Kerta-annos on 1 annospussillinen (500 mg)
  • Annos voidaan tarvittaessa toistaa 4 - 8 tunnin välein, mutta enintään 3 kertaa vuorokaudessa
  • Annosrakeet kaadetaan suoraan kielelle ja rakeiden annetaan liueta suussa ennen annoksen nielemistä
  • Vettä ei siis tarvitse juoda lääkkeen ottamisen yhteydessä
  • Alle 12-vuotiaille lapsille ja yli 5 vuorokauden käyttöön vain lääkärin määräyksestä
  • Lääkkeen särkyä lievittävä vaikutus alkaa nopeimmillaan 20 minuutissa
  • Rakeet tulisi mieluiten ottaa aterian jälkeen
  • Asetyylisalisyylihapon käyttö voidaan joutua lopettamaan useita päiviä ennen suunniteltua leikkausta
  • Asetyylisalisyylihappovalmisteita ei suositella lapsille eikä nuorille kuumeisten tai kuumeettomien virusinfektioiden hoitoon ilman lääkärin määräystä
  • Jos sinulla on muita sairauksia tai yliherkkyyksiä tai jos käytät muita lääkkeitä, varmista lääkkeen sopivuus pakkausselosteesta, apteekista tai lääkäriltäsi
  • Koska lääke vaikuttaa veren hyytymisominaisuuksiin, haavat voivat vuotaa tavallista pitempään
  • Esiintymistiheys ei tiedossa: ruoansulatuskanavan oireita, kuten ruoansulatusvaivoja ja mahakipuja, pahoinvointia, ripulia, oksentelua
  • Katso tarkemmat tiedot mahdollisista haittavaikutuksista pakkausselosteesta
  • Raskauden ja imetyksen aikaisesta käytöstä tulisi aina neuvotella lääkärin kanssa
  • Katso tarkemmat ohjeet raskauden ja imetyksen aikaisesta lääkkeenkäytöstä pakkausselosteesta